Your address will show here +12 34 56 78
Yaz Atolyeleri

Clown Atölyesi

  • Clown: Çuvallama Sanatına Bir Giriş

Bir sahne disiplini olan “clown” başarısızlığın, çuvallamanın ve şapa oturmanın sanatıdır. Performansçının en yalın haliyle sahnede var olmasını talep eden bu oyunculuk stili, performansçıya sahnedeki her anı bir oyuna dönüştürerek özgün bir dünya yaratma imkanı tanır.

Jacques Lecoq pedagojisi temel alınarak gerçekleşecek bu atölyede katılımcıların clown’ un biricik dünyasıyla tanışmaları amaçlanmaktadır. Aptallığın, naifliğin ve gururun bir arada ve iç içe olduğu bu dünyada katılımcılar kendilerindeki clownesk tarafı keşfetmek için araştırmalar yapacaktır. Katılımcılar fiziksel olandan yola çıkarak sahnede komik olanın yeni oyun olanaklarını ve burada var olan teatral gücü araştıracak, Clown disiplininin bir oyuncuya sunduğu ve önerdiği imkanları deneyimleyerek kendi clown karakterini bulma fırsatı yakalayacaktır.

Not: Katılımcılarda oyunculuk deneyimi aranmamaktadır. Clown dünyasına ilgi duyan herkes atölyeye katılabilir.

Eğitmen

Uğur Açıkgöz

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Anasanat Dalında yüksek lisans eğitimi aldı. Üniversite eğitimi sırasında ve sonrasında çeşitli gruplarda oyuncu ve reji olarak görev aldı ve yaratıcı drama alanında okullarda eğitimler verdi. İsviçre’de düzenlenen “Leih mir dein Ohr” uluslararası hikaye anlatıcılığı atölyesine katıldı ve burada alanında önde gelen hikaye anlatıcılığı eğitmenlerinden eğitim aldı. İstanbul Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’ndan eğitim aldıktan sonra Kopenhag’daki Lecoq ekolü okullarından The Commedia School’ da fiziksel tiyatro okudu. Bu süre zarfında birçok festival ve organizasyonlarda performanslarını sergiledi. Halen Kopenhag’da oyunculuk çalışma ve araştırmalarına devam etmektedir.

 

Program

24 – 28 Haziran / 18.30 – 21.30 / Toplam 15 saat

 

Ücret / Kontenjan

Atölye standart ücreti 450 tl.

Erken kayıt ücreti: 400 tl. Erken kayıt son tarih 05 Haziran 2019’dur.

Kontenjan: 15 kişi

 

Bilgi ve kayıt: 0505 968 07 33

BİZE ULAŞIN