Your address will show here +12 34 56 78
Yaz Atolyeleri

Kısa Film Atölyesi / 29 Temmuz – 03 Ağustos 2019

“Altı günde kısa film atölyesi”, pratik ağırlıklı bir eğitim ile katılımcıların maksimum beş dakikalık kendi kısa filmlerini çekmelerini sağlayarak bir filmin fikir aşamasından final kurgusuna kadarki tüm aşamaları adım adım işlemeyi amaçlamaktadır. Eğitmen tüm filmlerin gerçekleşmesinde süpervizörlük yapacaktır. Atölye başlamadan önce katılımcıların eğitmen tarafından seçilmiş on kısa filmi izlemeleri gerekmektedir.

Not: Bu atölyeye katılmak için film ekipmanı kullanmayı bilmek ya da daha önceden film sanatı ile uğraşmış olmak gerekmemektedir.

 

Eğitmen

Sertaç Koyuncu

Sertaç Koyuncu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım ve Yönetmenlik Ana Sanat Dalı’ndan mezun olmuştur. Aynı bölümde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Eğitimini Washington D.C.’de Sosyal Medya ve İletişim Çalışmaları bursu ile desteklemiştir. Türkiye çapında 130 salonda gösterime giren Berzah filminin yardımcı yönetmenliğini yapmıştır. Çektiği kısa filmlerle Adana Altın Koza Film Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, British Council Kuir Kısalar, TÜSİAD Kısa Film Yarışması, Engelsiz İzmir Kısa Film Yarışması gibi mecralarda finalist olmuş ya da derece almıştır. Psikesinema, Sekans ve Alacakaranlık dergilerinde sinema üzerine yazıları yayımlanmış, Dijital Film Atölyesi’nde konuşmacı olarak film çözümlemeleri gerçekleştirmiştir. Çeşitli kurumlarda kısa film yapımı ve senaryo yazımı üzerine dersler vermeye devam etmektedir.

 

Program

Katılımcılar birinci gün (4 ders saati) "öykü” ve “görsel öykü anlatımı” hakkında bilgi edinir. Kendi çekecekleri kısa film için özgün bir fikir bulmak ve onu önce öyküye sonra sinopsise uyarlamak için alıştırmalar yaparlar. Birinci gün tretman ve diyalogların yazılmasıyla sona erer. İkinci gün (4 ders saati) katılımcıların senaryoları revize edilir ve oyuncular belirlenir. Yapım tasarımı hakkında bilgi edinirken lokasyon, kostüm ve aksesuar çalışmaları yapılır. Ardından katılımcılar storyboard çalışmalarını kamera açıları ve ışık üzerine düşünerek tamamlarlar. Son olarak her kısa film için reji ekibi ve görev dağılımı gerçekleştirilir. Üçüncü ve dördüncü gün (5+4 ders saati) tüm kısa filmlerin sahne provaları alınır ve çekimler gerçekleştirilir. Beşinci gün (5 ders saati) filmlerin kaba kurguları, renk tasarımları, ses tasarımları ve müziklerinin yerleştirilmesiyle final kurgusu tamamlanır. Son gün (3 ders saati) bitmiş filmler izlenir, film eleştirisi üzerine bilgi edinilir, eğitmen ve katılımcılar birbirlerinin projelerini değerlendirirler. Daha sonraki projeler için proje dosyası hazırlama ve film festivalleri üzerine bilgiler paylaşılarak eğitim sonlandırılır.

 

Ücret / Kontenjan

Atölye standart ücreti 750 tl.

Erken kayıt ücreti: 700 tl. Erken kayıt son tarih 10 Temmuz 2019’dur.

Kontenjan: 6 kişi

 

Bilgi ve kayıt: 0505 968 07 33

BİZE ULAŞIN