Your address will show here +12 34 56 78
Yaz Atolyeleri

Mimodinamik Atölyesi / 08 – 12 Temmuz 2019

"Doğanın dinamiklerinden oyunsu olana yolculuk"

Jacques Lecoq pedagojisinin temellerinden yola çıkan çalışma, oynamak için ihtiyaç duyduğumuz ilhamı doğada arıyor. Oyuncu dünyanın ve kendi bedeninin hareketlerini nasıl analiz eder,  doğadaki hareketlerin yankılarını bedeninde nasıl bulur ve en önemlisi bunları nasıl oyuna dönüştürür? 5 gün sürecek olan atölye çalışması bu soruların cevaplarını araştırmayı, doğanın ve maddenin ilhamıyla yaratıcılığımızı kışkırtmayı ve bu dinamikler içerisinden oyun karakterlerinin dünyasına bakmayı hedefliyor. Bu yolda Lecoq pedagojisinin önemli unsurlarından olan "otokur" çalışmaları ise katılımcıların deneyimlerini üretime dönüştürebileceği ders içi alanlar yaratılmasına olanak sağlıyor.

Not: Katılımcılarda oyunculuk deneyimi aranmamaktadır.

Jacques Lecoq

1921 Fransa doğumlu Jacques Lecoq, hareket temelli oyunculuk metoduyla fiziksel tiyatronun önemli isimlerinden biri olmuştur. Spor eğitmenliği ve ardından Commedia dell'arte ile tanışması, pedagojik yolculuğunu şekillendiren önemli basamaklardandır. 1956 yılında Ecol İnternationale de Theatre Jacques Lecoq adlı okulu kurmuştur.  Oyun, doğaçlama ve akrobasinin yanında nötr maske, ifadeli maskeler, grotesk, bufon ve clown, bu yolda araştırdığı ve pedagojisini şekillendiren adımları oluşturur. Yaptığı bu çalışmalarla Jacques Lecoq yalnızca oyunculara değil, aynı zamanda sayısız yazar, yönetmen ve senografa ilham kaynağı olmuştur.

 

Eğitmen

Gamze Güzel

Gamze Güzel Yeditepe Üniversitesi Tiyatro bölümü mezunu. Üniversite ile eş zamanlı olarak Michael Chekhov Europe liderliğinde Chekhov tekniği üzerine eğitim aldı. Ardından Kumbaracı50 bünyesinde gerçekleşen Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu'nda Jacques Lecoq pedagojisi üzerine eğitimini tamamladı ve sonra da bu alanda çalışmalarına devam etti. 2017 yılında Kumbaracı50'nin oyuncu kadrosuna dahil oldu ve hala orada oyunculuk yapmaktadır.

 

Program

01 – 05 Temmuz / 18.30 – 21.30 / Toplam 15 saat

 

Ücret / Kontenjan

Atölye standart ücreti 450 tl.

Erken kayıt ücreti: 400 tl. Erken kayıt son tarih 30 Haziran 2019’dur.

Kontenjan: 15 kişi

 

Bilgi ve kayıt: 0505 968 07 33  

BİZE ULAŞIN