Your address will show here +12 34 56 78
Guncel Atolyeler

Oyunculuğa Giriş

Oyunculuk Atölyesi

 

İlk Etap – Oyunculuğa Giriş - 12 hafta

12 haftalık ilk etapta oyuncunun bir rol / karakter çalışmadan önce deneyimlemesi gereken alıştırmaları, oyunları ve doğaçlamaları çalışacağız. Stanislavski’nin Fiziksel Eylemler Yöntemi temel referansımız olacak. Oyuncuların sahnede her bir eylem için “inanç ve gerçeklik duygusu”nu yaratabilmesinin yollarını keşfedeceğiz. Bu keşif sırasında Stanislavski’nin “Eylemin Öğeleri” olarak belirlediği başlıklar üzerinden bir yol yürüyecek olsak da, bir yapıbozum olarak Viewpoints tekniğinden ve alay etmenin değeri üzerinden Clown temrinlerinden de yararlanacağız. Ayrıca ses nefes egzersizleri, birlikte şarkı söyleme, güven temrinleri, oyun ve ısınmalar da çalışmalarımız içinde olacak.

12 haftalık etabın sonlarına doğru ise, Anlatan Ben / Anlatan Anlatıcı ve Anlatıcı Rol alıştırmaları üzerinden karakter ile oyuncu arasındaki ilişki ve etkileşime dair anlam ve boyutları kavramaya çalışacağız. Herkesin bir monolog ya da anlatıcı rol çalıştığı bu bölüm atölyenin son günü bu çalışmaların gösteriminin olduğu bir etkinlikle son bulacak.

 

İkinci Etap – Rol Yaratımı - 12 hafta

İlk etabın devamı niteliğinde olan İkinci etap ise “rol ve karakter yaratma” sürecine odaklanacak. Klasik ve yeni metinlerden sahnelerin çalışılacağı bu dönemde temel referans ise Chekhov yöntemi ve imajinasyon olacak. İkinci etap bir rol/karakter yaratma sürecinde bedensel ifade ve olanaklarımızı geliştirmemizin önemini kavramaya çalıştığımız ve karakterleri ete kemiğe büründürmeye çalıştığımız bir süreç olacak.

Ayrıca süreç boyunca doğaçlama, oyun ve ısınmalar da çalışmalarımız içinde yer alacak.

12 haftalık bu süreç ise çalışılan sahnelerin gösterimi ile son bulacak ve yetkinleştirilebilecek sahneler ESA bünyesinde bir oyun projesi olarak değerlendirilecek.

 

Program

İlk Etap Başlangıç Tarihi: 19 Ekim 2019 Cumartesi

İlk Etap Bitiş ve Gösterim Tarihi: 4 Ocak 2020 Cumartesi

 

İkinci Etap Başlangıç Tarihi:  15 Şubat 2020 Cumartesi

İkinci Etap Bitiş Tarihi: 2 Mayıs 2020 Cumartesi

Atölye ücreti aylık 300 tl

 

Çalışmalar haftada bir gün Cumartesi günleri 11.00 – 15.00 arası olacak. Ek çalışmalar yapılabilir. Rahat ve siyah kıyafetlerle gelinmesi yeterli olacaktır. Oyunculukla daha önceden uğraşmış olma şartı yoktur.

 

Eğitmenler

 

Onur Aysoy

1981 yılında İzmir’de doğdu. İlk tiyatro deneyimi 1997 yılında İzmir Atatürk Lisesi’nde oldu. 1999 yılında Anadolu Üniversitesi’ni kazanınca, tiyatroya Edebiyat Fakültesi Oyuncuları ile devam etti. 2001 yılında ise üniversite tiyatro grupları kulüpleşme sürecine girdi. Bu süreçte Anadolu Üniversitesi Tiyatro Külübü’ne bağlı Yaşayan Tiyatro topluluğunu üç arkadaşı ile birlikte kurdu. Bu toplulukla geçirdiği 7 senede “Düğün” (A. Çehov), “Dona Rosita’nın Acıklı Güldürüsü” (F.G. Lorca), “Puntila Ağa ve Uşağı Matti’ (B. Brecht), “Savaş Baba”, “Odesea Evine Dön (Y. Kambanellis) ve Başka Şeyler (Yaşayan Tiyatro kolektif metin) oyunlarında yer aldı. İzmir’e dönmesinin ardından 2009 yılında Ege Sanat Atölyesi’ne (ESA) katıldı. Ege Sanat Atölyesi’nin “Eskicinin Tazesi” (F.G. Lorca), “İçerdekiler” (M.C. Anday) ve ilk iki bölümü Yusuf Atılgan öyküsü olan, son bölümünü ise kendisinin yazdığı “Uyku” oyunlarında oynadı. Pınar Öğünç’ün hikâyelerinden kendisinin derlediği “D1 Blok Sakinleri” oyununda ise yönetmenlik yaptı. Ege Sanat Atölyesi’nin Ümit Ünal’ın “9” filminden uyarlanan aynı isimli oyununda da yer aldı. Hali hazırda reprodüksiyonu yapılan “İçerdekiler” oyununda oyuncu olarak yer almaya ve yönetmenliğini üstlendiği Girls and Boys oyununun provalarına devam etmektedir.

Ayrıca Fiziksel Eylem (Cüneyt Yalaz-Uluç Esen/ 2005), Gerçekçi Oyunculuk (Pınar Yılmaz/2010), Michael Chekhov Avrupa Atölyesi Hayal Gücünü Kullanarak Oynama (Ulrich Meyer-Horsch/2012), Chekhov Tekniği Üzerine Giriş Atölyesi (Burcu Halaçoğlu/2012),  Hareket Makamı (Erdem Şenocak/2012), Temel Oyunculuk (Hasan Şahintürk-Oğuz Arıcı/2013), Anlatıdan Harekete Hikâye Anlatıcılığı (Ahmet Melih Yılmaz/2014) ve Oyun Yazarlığı Atölyesi: Karakterin Monologu ( A. Sami Özbudak, Volkan Çıkıntıoğlu / 2019) atölyelerine katıldı.

 

Fatih Gençkal

İstanbul’daki Siyaset Bilimi lisans eğitiminin ardından CUNY Brooklyn College’den Oyunculuk ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Çağdaş Dans üzerine Yüksek Lisansı’nı alan Fatih Gençkal, gösteri sanatları alanında sanatçı, eğitmen ve küratör olarak çalışıyor.

2014 yılından bu yana Tadashi Suzuki tarafından yetkilendirilmiş Suzuki oyuncu eğitim metodu eğitmeni, 2017 yılından bu yana ise Yoga Allience Onaylı yoga eğitmeni (Ürün Kurtiç ile RYT200 ve Hamsa Saraswati ile Hamak Yogası) olan Gençkal, 2007 yılından bu yana SITI Company ile Viewpoints çalışmalarını sürdürmektedir ve Anne Bogart’ın The Viewpoints Book adlı eserini Türkçe’ye çevirmiştir.

Polonya’da Grotowski fiziksel tiyatro teknikleri, ABD’de aikido ve İstanbul’da capoeira üzerine eğitim aldı. Haliç Üniversitesi Konservatuarı, Özyeğin Üniversitesi, Tiyatro Medresesi ve Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi başta olmak üzere birçok kurumda dersler verdi.

İcracı ve yönetmen olarak çalışmaları Theater Freiburg, TheaterFormen (Almanya), Julidans (Hollanda), PS122 (ABD) ve İstanbul Tiyatro Festivali başta olmak üzere pek çok festival ve mekanda sergilendi. garajistanbul, ikincikat, TalDans ve İstanbul Devlet Tiyatroları gibi kurumlarda oyuncu ve dansçı olarak, bomontiada ve Anadolu Kültür gibi kurumlarda küratör ve kültür yöneticisi olarak çalıştı. A Corner in the World ve Studio 4 Istanbul’un kurucu genel sanat yönetmeni olan Fatih Gençkal, Yeni Tiyatro Dergisi Beklan Algan Ödülü adayı (2014) ve Direklerarası Seyircileri Yeni Mekan Yöneticisi (2015) ve Yeni Tiyatro Dergisi Türkçeye Katkı / En İyi Çeviri (2018) ödülü sahibidir.

Pınar Yılmaz

1982 yılında Van’da doğdu.  2000 yılında ilk (ve tek) kitabı Yereboz yayımlandı. 2000-2005 yılları arasında çeşitli yazıları Uç, Öteki-siz, Rüzgar ve Kültablo gibi edebiyat dergilerinde yayımlandı.

Amerikan Edebiyatı üzerine tamamladığı lisans çalışması sırasında (2001-2005) Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nda yer aldı. Ardından Studio Oyuncuları’nda Şahika Tekand yürütücülüğünde oyunculuk eğitimi aldı. Sonrasında Essex Üniversitesi East 15 Acting School’da (İngiltere) Shakespeare, Adaptasyon, Biyomekanik Oyunculuk ve Doğaçlama ve Buluş modüllerini alarak Tiyatro Yönetmenliği üzerine master çalışmasını tamamladı. Bu süreçte Gitis Üniversitesi’nde (Russian Institute of Theatre Arts) (Rusya) Natalia Zvereva, Nikolai Karpov ve Zakirov Aydar yürütücülüklerinde Stanislavski ve Meyerhold oyunculuk yöntemleri ve hareket üzerine çalıştı.

Türkiye’ye döndüğünde Maltepe Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde üç yıl boyunca oyunculuk, sahneleme, kuram, metin çözümleme ve dramaturji dersleri verdi; Bölüm oyunlarında reji danışmanlığı yaptı. Çeşitli oyun eleştirileri, festival, proje-gözlem ve röportaj yazıları TEB Oyun, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölüm Dergisi ve Kadmos Report’ta yayımlandı.

2007 yılında Türkiye tiyatro öğrencilerini temsilen; 2017 yılında da teatral çalışmalarının sunumunu yapmak üzere Epidaurus Tiyatro Festivali’ne (Yunanistan) katıldı.

2012 yılında Kadmos Projesi (Uluslararası Genç Sanatçılar Buluşması) kapsamında; 2015 yılında da gözlemci olarak Avignon Tiyatro Festivali’ne (Fransa) katıldı.

2013 yılında üç tragedyanın kolajı olan (Bakkhalar, Medea, Kral Oidipus) ilk bağımsız projesi Sürgün’ü tamamladı ve oyun başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli tiyatro festivallerinde sahnelendi.

2005 yılından bu yana aralıklarla çocuklarla tiyatro çalışmaları yürütmekte; çeşitli projelerde oyunculuk ve reji-dramaturji danışmanlığı yapmaktadır.

2010 yılından bu yana oyuncu benliğine yönelik “Neden Oynuyorum? Nasıl Oynuyorum?”, doğalcı rol ve sahne çalışmasına yönelik “Ben ve O” ve kavramsal ve soyut tasarımlamayla biçimlenen “başka türlü oynamaya” yönelik “Oyunculuk ve Barış” atölye çalışmalarını yürütmektedir. “Oyunculuk ve Barış” atölyesini 2018 Temmuz ayından itibaren ESA üyeleri ile sürdürmektedir.

2017’den bu yana İzmir’de yaşamakta ve Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde doktora yapmaktadır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİZE ULAŞIN