Your address will show here +12 34 56 78
Gecmis Atolyeler

T’ai Chi Ch’uan Atölyesi

T'ai Chi Ch’uan insanı gevşeten, dinçleştiren, neşe ve güç veren olağanüstü bir sistemdir.
Geçmişi beş bin yıl öncesine dayanan T'ai Chi Ch'uan, Çin kökenli bir savunma ve sağlık sanatıdır. Samimi ve adanmış bir çalışma ile bedeni bütüncül olarak iyileştiren ve güçlendiren koruyucu hekimlik sistemidir.

 

Aynı zamanda bir yavaşlama sanatı olan T’ai Chi’nin egzersizleri, Çinli keşişlerin doğanın davranışlarını gözlemlemeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Yaşamsal enerjinin, nefes ve zihinsel odaklanma yoluyla dengeye ulaşmasını sağlar. Her yaştan insanın kolaylıkla uygulayabileceği bu sistem, beden ve zihin ilişkisini güçlendirir; zindelik, gevşeme, odaklanmada berraklık ve fiziksel kuvvet kazandırır.

 

Bedendeki tüm sistemler doğal işleyişini kazanır, organlarımız tazelenir, kan akışımız rahatlar ve dolayısıyla bedendeki gerginlikler çözülür. Kemiklerimiz güçlenir, eklemler ve bağ dokular sağlamlaşır. Bedenimiz koordinasyon kazanır. Merkezde ve dengedeyken güç transferi yapmayı öğreniriz. Omurganın yanı sıra tüm eklemlerimizi koruyarak hareket edebilmeyi öğreniriz.

 

Köklerimiz

Büyük usta Yang Cheng-Fu (1883–1936), Yang Stili geliştiren efsanevi Yang ailesinin üyesidir. Modern zamanlarda bilinen en büyük T’ai Chi Ch’uan ustasıdır. Ustalarımızın ustaları T’ai Chi Ch’uan bilgisini Yang Cheng-Fu’dan almıştır. Çalıştığımız ve aktardığımız Yang Stil – Short Form, bu sanatı Batı’ya aktaran (1960’lar) en önemli isim Cheng Man-ch’ing’in (1902-1975) geleneğidir. Chen Man-ch’ing büyük usta Yang Cheng-Fu’nun öğrencisidir. Ustam Süha Ertekin’in ustaları olan Toyo ve Petra Kobayashi de uzun zaman (10 yıl boyunca) Chen Man-ch’ing’in öğrencisi ve çok iyi bir kılıç ustası olan Chi Chiang-Tao (1919-1994) ile Kısa Form ve Kılıç Form çalışmışlar. Sonrasında Çin’de yine Yang Cheng-Fu’nun pek çok öğrencisiyle çalışma fırsatı bulmuşlar. Yang Cheng-Fu’nun aktardığı Geleneksel Long Form’u ve onun Kılıç Formu’nu Fu Zhongwen (1903–1994) ustadan öğrenmişler. Süha Ertekin öğretmenleri ile 1990 yılında tanışmış ve çalışmaya başlamış. Petra Kobayashi Almanya’da yaşıyor ve T’ai Chi Ch’uan öğretmeye devam ediyor.

 

Eğitmen Hakkında

Bahar Nihal Ersözlü, 2008 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi, Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. İstanbul’da, yayıncılık ve kitapçılık alanlarında çalıştı. 2008 yılından bu yana, Süha Ertekin’le T’ai Chi Ch’uan (Taoist bir savunma sanatı, hareketli meditasyon) çalışmalarına devam ediyor. 2014 yılında Ertekin’in eğitmen öğrencilerinin arasına katıldı.

 

2014 yılında Oyun Yayınevi’nden ‘Defterim Toprak’ isimli şiir kitabı yayımlandı. 2016 yılının Haziran ayında çocuklar için yazdığı T’ai Chi şiirleri, ‘Küçük Tao Yolda’ adıyla Yol Yayınları tarafından yayımlandı. 2015 yılında İstanbul’dan İzmir’e yerleşti. İzmir’de, Şafak Ersözlü ile 2016 yılında kurdukları Açık Stüdyo adındaki performans araştırmaları merkezinde çocuklar ve yetişkinlerle T’ai Chi Ch’uan çalışıyor; şiir ve öykü üretimlerine devam ediyor.

 

2012 yılında Şafak Ersözlü ile birlikte budalasultan adındaki performans kolektifini kurdu. Budalasultan’ın 2012 ve 2013 yıllarında Arada Disiplinlerarasi Sanat Festivali kapsamında gösterilen performans işi Kandilli Türbe Çıkmazı’nda yazar; 2014 yılında 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yeni dalga kategorisinde gösterilen Kara Düzen adlı performans işinde performansçı; 2015 ve 2016 yılları boyunca yapım aşaması ve finalize gösterimleri İstanbul Şehir Tiyatrolari – 32. Genç Günler, 20. Istanbul Tiyatro Festivali – Dans Platformu, Dünyada Bir Köşe Sahne Sanatları Festivali, Sanatta Görünürlük Festivali – İzmir, Izmir Tiyatro Festivali kapsamında Enstasis – ben mi gördüm kelebek olduğumu düşümde ben olduğunu düşleyen kelebek mi adlı işinde yardımcı yönetmen; 2017 yılında uluslararası kültür yöneticileri değişim programı Tandem Türkiye tarafından desteklenen, Izmir Merkezli performans kolektifi budalasultan ile Wroclav (Polonya) merkezli fiziksel tiyatro topluluğu Studio Matejka ortak yapımı Boşluğun Palimpsesti: Yeniden Yapılanma adlı eserinde yine yazar olarak yer aldı.

 

2016 yilinda Şafak Ersözlü ile birlikte, Sanatta Görünürlük Festivali – İzmir adındaki çağdaş performans festivalini organize etmeye başladı. Festival, üçüncü yılında Civil Society Exchange adlı uluslararası değişim programı kapsamında Sofia Underground International Performance Art adlı Bulgaristan merkezli bir festival ile eşleşmiş olup, program tarafından desteklenmekte olan ortak bir çalışma yürütmektedir.

BİZE ULAŞIN
EĞİTMEN

Bahar Nihal Ersözlü

SÜRE

4 Ay