Your address will show here +12 34 56 78
Gecmis Oyunlar

Uyku

Oyun üç öyküden oluşan bir anlatı-oyundur. İlk iki öykü Yusuf Atılgan’ın Kasaba ve Kent başlıkları içinde yazdığı öyküler (Evdeki ve Bodur Minareden Öte), üçüncü öykü ise kendi yazdığımız ve bugünün metropolüne odaklanan bir öyküdür. (Duman)

 

Yusuf Atılgan’ın “Evdeki” öyküsü, ‘evde kalmış’ bir kızı anlatırken aslında onun gözüyle kasabaya, oradaki yaşama ve maruz kalınanlara dair bir fotoğraf da çeker.
Atılgan, “Bodur Minareden Öte”de de, yaşadığı kasabadan kente(İzmir’e) gelmiş ve kentte ona tüm ‘olmamışlıklarını’ unutturan bir kadının peşinden giden bir adamı anlatırken; kasabaya, orda yaşanan hayatın çıkmazlarına, kentin kalabalıklar içinde yaşanan yalnızlığına, ‘misafir hissettirilmenin ’ küçültücülüğüne değinir.
Ancak iki öyküde geçen karakterler de, maruz kaldıkları durumlara ilişkin sızlanmaktan öte bir şey yapmazlar. Değiştirici güçleri yoktur, ama onlara sadece eleştirel bir yerden de bakamayız, çünkü onlar romantik, naif ve sıradan insanlardır.

 

Kendi yazdığımız üçüncü öyküyü de bugünün metropolünde geçen ve yukarıda bahsi geçen bağlamlar içinde kurgulamaya çalıştık. 2013 yılı Haziran ayında yaşanan toplumsal olayların, orta sınıftan iki insanın modern ve yalnız hayatlarına etkilerini ve onların aşklarını konu edindik.

 

“Onların yanındayken kalkıp gitmekten korkarım. Gider gitmez beni çekiştirecekler sanırım.”(Evdeki)

 

“İkimizden başkasının bilmediği bir adı vardı onun; dört yıl önce unutmuştum.”(Bodur Minareden Öte)

 

“Yollarımız ayrıldı. İçimizde ölü kuşlar kaldı. Parktan da çıktık. Ardımızda ölü çocuklar kaldı.”(Duman)

 

Oyunun Yazarları

İlk iki öykü – Yusuf Atılgan / Üçüncü öykü – Onur Aysoy

 

Oyuncular

Onur Aysoy
Pınar Dağuşağı

 

Dramaturji

Onur Aysoy
Pınar Dağuşağı
Zafer Menek

 

Afiş

Doğukan Gökgöz
Efe Ergün
Mahir Dinçer

 
Işık Uygulama

Bekir Aşçı

BİZE ULAŞIN
PRÖMİYER YILI

2014

OYUN

Tek Perde