Home Arsiv Oyuncunun Mevcudiyeti Atölyesi-Burcu Halaçoğlu

Oyuncunun Mevcudiyeti Atölyesi-Burcu Halaçoğlu

Burcu Halaçoğlu ile Oyuncunun Mevcudiyeti Atölyesi

22/23 Şubat Cumartesi Pazar 12.00 – 17.00

Bilgi ve kayıt: 📞 0505 9680733
✉️ egesanatatolyesi@gmail.com

Oyuncunun Mevcudiyeti
Oyunun “Şimdi ve Burada”sı

En genel anlamıyla mevcudiyet oyuncunun çevresiyle kurduğu psikofiziksel ilişki ile şekillenen şimdi ve burada olma deneyimidir. Oyun anında olmak ancak zihin ve bedenin uyum ve işbirliği ile şekillenir. Herhangi bir seçmede ya da provada oyuncuyu aslında var olan potansiyelini kullanmaktan alı koyan kaygı, korku ve gerilim zihinsel bir deneyimdir. Aynı şekilde oyuncuyu oyundan koparan ve “an”da kalmasını da engelleyen de yine aynı şekilde zihindir. Dolayısıyla “o an orada olmak” ancak zihni oyuna dahil etmek ile mümkün olacaktır. Oyunun bileşenlerinden zaman ve uzam ile psikofiziksel bir ilişki kurmak, oyuncunun bütünüyle “an”ın içinde, açık bir farkındalıkla zihni oyuna dahil edebilmesini, mevcudiyeti keşfetmesini ve o enerjiyi oyunun ya da çalışmanın sonuna kadar koruyabilmesini kolaylaştırır. Bu atölyede oyuncunun oyun anındaki mevcudiyetini keşfetmesine ve sürdürmesine yardımcı olmak için zaman ve uzam birimleri ile psikofiziksel bir ilişki kurmak üzerine odaklanılacaktır. Katılımcılar, atölye süresince zaman ve uzam ile kurulan oyunsu ilişkiyi kısa metinler aracılığıyla deneyimleme fırsatına sahip olacaklar.

Eğitmen Hakkında

Burcu Halaçoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünden 2013 yılında mezun oldu. Aynı sene arkadaşları ile birlikte TiyatroPol’ü kurdu ve grubun ilk oyununu yönetti. 2019’da İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Doktora Programı’ndan “Çağdaş Oyunculuk Eğitiminde ‘Mevcudiyet’ Kavramı ve Bir Uygulama” başlıklı teziyle mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde verdiği oyunculuk derslerinin yanı sıra farklı kurumlarda oyunculuk atölyeleri yürütmektedir. 2011 yılından bu yana Michael Chekhov oyunculuk tekniği üzerine atölyelere katılan Halaçoğlu, Michael Chekhov İstanbul’un kurucularındandır ve Michael Chekhov Europe eğitmenleri arasında yer alır. Pek çok özel tiyatro grubunun kadrosunda oyuncu olarak bulunmuş, kısa ve uzun metraj sinema filmlerinde rol almıştır. Şu sıralar TiyatroPol’de yönetmenlik yapmakta ve ‘’Benden Bu Kadar’’ adlı tek kişilik performansı ile Seyyar Sahne’de, “Ağrı” oyunuyla Balat Monologlar Müzesi’nde ve Altıdan Sonra Tiyatro’nun Kaldırım Serçesi oyununda oyunculuğa devam etmektedir.

Kimler Katılabilir?
Bu atölye; oyunculara, oyunculuk öğrencilerine, oyunculuğa ilgi duyan herkesin katılımına açıktır ve herhangi bir ön koşul (yaş, öğrenim, deneyim vb.) gerektirmemektedir.

Tarih

22 Şub 2020 - 23 Şub 2020

Zaman

11:00 - 17:00
Kategori

Organizatör

Ege Sanat Atölyesi
Telefon
0505 9680733

Comments are closed.